Zarządzanie nieruchomościami korporacyjnymi: strategie i najlepsze praktyki dla efektywnego wynajmu

Najem korporacyjny stanowi obecnie okazję dla wielu firm, którym zależy na sprawnej organizacji kwaterunku dla pracowników oddelegowanych, realizujących kontrakty w innych miastach czy przebywających w podróży służbowej. Usługa w takiej formie zapewnia sporą wygodę i wiele innych korzyści, a przede wszystkim niweluje szereg trudności i problemów. Nieruchomości korporacyjne są obecnie bardzo popularne, jednak zarządzanie nimi wymaga opracowania dobrej strategii i wdrożenia odpowiednich praktyk.

Założenia najmu korporacyjnego

W najmie korporacyjnym właściciel nieruchomości udostępnia ją innemu podmiotowi, który zobowiązuje się do korzystania z niej zgodnie z zasadami umowy. Wybrane lokale są następnie zamieszkiwane przez pracowników, zależnie od potrzeb na krótki, średni lub długi termin. Dla pracodawcy takie rozwiązanie jest wyjątkowo praktyczne, ponieważ pozwala na elastyczne zapewnienie kwaterunku wybranym osobom w określonym terminie na jasnych warunkach. Pobyt może tak naprawdę trwać zaledwie kilka dni, jednak umowa w najmie korporacyjnym zwykle zakłada znacznie dłuższy kontrakt. Najemca ma obowiązek dokonywania wszystkich opłat za korzystanie z nieruchomości w terminie. Korporacyjny wynajem apartamentów może obejmować zewnętrzny nadzór techniczny czy dodatkowe uprawnienia, zależnie od warunków umowy oraz indywidualnych ustaleń.

Odpowiednie zasady umowy

Aby efektywnie zarządzać nieruchomościami korporacyjnymi i regularnie je wynajmować, warto przede wszystkim jasno i precyzyjnie określić wszystkie warunki umowy. Stronę najemcy spełnia w tym przypadku przedsiębiorca, któremu należy zapewnić elastyczne terminy obowiązywania współpracy oraz udostępnić różne obiekty do wyboru. Nie bez znaczenia pozostają wyraźne ustalenia związane z comiesięcznymi opłatami za korzystanie z nieruchomości, które można określić odgórnie lub indywidualnie. Wynajem mieszkań dla firm sam w sobie jest bardzo atrakcyjną i bezpieczną formą prowadzenia działalności. Klient korporacyjny znacząco obniża ryzyko powstania zniszczeń w apartamencie, a także niweluje prawdopodobieństwo nieterminowego regulowania opłat z tytułu najmu. Długoterminowy wynajem mieszkań dla pracowników zapewnia też stały i systematyczny zysk, nawet jeżeli ulokowane osoby nie korzystają z kwaterunku w danym miesiącu czy tygodniu przez cały czas.

Atrakcyjna lokalizacja nieruchomości korporacyjnych

Aby najem korporacyjny był opłacalny, warto przede wszystkim inwestować w nieruchomości ulokowane w pożądanych i często wybieranych lokalizacjach. Wynika to z faktu, że pracownicy firm potrzebują kwaterunku w odpowiednio atrakcyjnych i skomunikowanych z miastem dzielnicach. Nie bez znaczenia pozostaje zapewnienie im łatwego dostępu do infrastruktury, włącznie z przystankami, parkingami, sklepami, restauracjami czy innymi punkami usługowo-handlowymi. Obecnie wynajem mieszkań dla pracowników cieszy się ogromną popularnością w większych polskich miastach, takich jak chociażby Gdańsk. Wiele obiektów na jego terenie udostępnia firma BH Rent Apartments. Poszczególne nieruchomości są ulokowane w ścisłym zagłębiu biznesowym miasta, w tym na obszarze dzielnicy Przymorze czy w okolicy Olivia Business Centre.

Korzystne warunki mieszkaniowe

Sposobem na zwiększenie efektywności najmu nieruchomości korporacyjnych jest bez wątpienia zadbanie o odpowiednie warunki mieszkaniowe, które nie powinny odbiegać od standardu hotelowego. W udostępnianych obiektach warto zadbać przede wszystkim o odpowiednie wyposażenie, włącznie z podstawowymi sprzętami RTV i AGD czy łóżkami. Jeżeli pozwala na to charakter nieruchomości, można też zaproponować najemcom dodatkowe udogodnienia. Należą do nich różne usługi opcjonalne, takie jak pranie i prasowanie na życzenie, wymiana pościeli i ręczników, sprzątanie czy serwis techniczny. Obsługa pod tym kątem może też leżeć po stronie najemcy, co z drugiej strony zapewnia większą niezależność i swobodę. W takim przypadku za utrzymanie właściwego stanu mieszkań odpowiada sam przedsiębiorca oraz jego pracownicy.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz